2017 Endorsed Candidates: Hudson Region

Ballot Proposal 1: We urge supporters to vote NO on a constitutional convention.

State Supreme Court

Christi Acker 9th Judicial District
Julian D. Schreibman 3rd Judicial District

 

View our full list of endorsed candidates by county below:

Columbia County

Kamal Johnson City of Hudson Alderman, Ward 1
Victor Mendolia City of Hudson Alderman, Ward 2
Tiffany M Garriga City of Hudson Alderman, Ward 2
Shershah Mizan City of Hudson Alderman, Ward 3
Calvin G Lewis Jr. City of Hudson Alderman, Ward 3
Dominic Merante City of Hudson Alderman, Ward 5
Thomas DePietro City of Hudson Common Council President
Andrea T Coleman Columbia County Coroner
Peter F Volkmann III Columbia County Sheriff
Willette M Jones Columbia County, 2nd Ward Supervisor, City of Hudson
Michael A Chameides Columbia County, 3rd Ward Supervisor, City of Hudson
Linda L Mussmann Columbia County, 4th Ward Supervisor, City of Hudson
Mallory M Mort Ghent Town Board
Greg Vogler Town of Austerlitz Boardmember
Jeanne E Mettler Town of Copake Town Boardmember
Janice M Brodowski Town of Greenport, Town Council
Carol Peckham Town of Greenport, Town Council
Kathy Eldridge Town of Greenport, Town Supervisor
Leigh Widjeskog Town of Stuyvesant Town Clerk
Lee Jamison Town of Stuyvesant Town Council
William “Bill” Schneider Town of Stuyvesant Town Council
Edward D Depew III Town of Stuyvesant Town Supervisor
Linda Swartz Town of Taghkanic Town Council
Joyce Thompson Town of Taghkanic Town Council

 

Dutchess County

George M Mansfield Beacon City Council, At Large
Lee Kyriacou Beacon City Council, At Large
Terrell E Nelson Beacon City Council, Ward 1
John E Rembert Beacon City Council, Ward 2
Jodi M McCredo Beacon City Council, Ward 3
Amber J Grant Beacon City Council, Ward 4
Ann C Finney City of Poughkeepsie, Councilmember At Large
Christopher D Petsas City of Poughkeepsie, Councilmember Ward 1
Sarah A Salem City of Poughkeepsie, Councilmember Ward 2
Lorraine F Johnson City of Poughkeepsie, Councilmember Ward 3
Sarah Brannen City of Poughkeepsie, Councilmember Ward 4
Ann E. Perry City of Poughkeepsie, Councilmember Ward 5
Natasha Cherry City of Poughkeepsie, Councilmember Ward 6
Randall Johnson City of Poughkeepsie, Councilmember Ward 7
Joshua A Simons City of Poughkeepsie, Councilmember Ward 8
Robin Lois County Comptroller, Dutchess County
Giancarlo Llaverias Member, Dutchess County Legislature District 1
Barbara H Jeter-Jackson Member, Dutchess County Legislature District 10
Joel C Tyner Member, Dutchess County Legislature District 11
Laurette Giardino Member, Dutchess County Legislature District 12
Francena I Amparo Member, Dutchess County Legislature District 14
Frits Zernike Member, Dutchess County Legislature District 16
Keltie McCormick Member, Dutchess County Legislature District 17
Nick Page Member, Dutchess County Legislature District 18
Richard A Hermans Member, Dutchess County Legislature District 19
Ranald T Adams Member, Dutchess County Legislature District 2
Kristofer Munn Member, Dutchess County Legislature District 20
Helen R Grosso Member, Dutchess County Legislature District 23
Ryan Courtien Member, Dutchess County Legislature District 24
Jimmy Pearson Member, Dutchess County Legislature District 25
Hannah Black Member, Dutchess County Legislature District 4
Pamela J Kingsley Member, Dutchess County Legislature District 5
Rebecca B Edwards Member, Dutchess County Legislature District 6
Paul Donnelly Member, Dutchess County Legislature District 7
Craig Brendli Member, Dutchess County Legislature District 8
Michael A Whitton Town of Clinton, Member of Town Board
Josh Viertel Town of Dover, Member of Town Board
Jacqueline Bardini Town of Fishkill Town Board
Emily Svenson Town of Hyde Park Councilman, Ward 1
David Ray Town of Hyde Park Councilman, Ward 2
Joseph Marrine Town of Hyde Park Councilman, Ward 3
Kenneth Schneider Town of Hyde Park Councilman, Ward 4
Cynthia C Todd Town of Hyde Park Receiver of Taxes
Aileen Rohr Town of Hyde Park Town Supervisor
Catherine Larkin Town of Pleasant Valley Town Council
Bill Husted Town of Poughkeepsie Councilman Ward 2
David T Gill Town of Poughkeepsie Councilman Ward 4
Matthew R Woolever Town of Poughkeepsie Councilman Ward 5
Ann M Shershin Town of Poughkeepsie Councilman Ward 6
Michael Treybich Town of Poughkeepsie Town Supervisor
Elizabeth Spinzia Town of Rhinebeck Supervisor
Janelle M Mendez Town of Wappinger Town Council Ward 2
Wilford B Lammers Town of Wappinger, Town Council, Ward 1
Cheryl A Wallace Town of Wappinger, Town Council, Ward 3

 

Orange County

Sparrow H Tobin Alderman 4th Ward, City of Middletown
Vanessa Morales-Cid Alderman 4th Ward, City of Middletown
Miguel Rodrigues Alderman at Large, City of Middletown
Andrew R Green City of Middletown Alderman, Ward 2
Gerald P Kleiner City of Middletown Alderman, Ward 2
Karen O Mejia City of Newburgh City Council, Ward 1
Ramona Monteverde City of Newburgh City Council, Ward 2
Anthony Grice City of Newburgh City Council, Ward 3
Kenneth F Newbold Councilmen, Town of Goshen
Kevindaryan Lujan Member of the Orange County Legislature,
4th Legislative District
Deborah J Mulqueen Orange County Clerk
Patrick James Davis Orange County Executive
Janette McKay Orange County Legislator, District 11
Virginia Scott Orange County Legislator, District 12
Laurie R Tautel Orange County Legislator, District 14
Sylvia Santiago Orange County Legislator, District 15
Roseanne Sullivan Orange County Legislator, District 18
Patricia McMillan Orange County Legislator, District 3
Stephen R Hunter Orange County Legislator, District 5
Kevin Mulqueen Orange County Legislator, District 9
Sonia Ayala Town of Blooming Grove Councilman Ward 4
Ralph J Bisquert Town of Blooming Grove Highway Superintendent
Carla C. Castillo Town of Cornwall Councilman
William Braine Town of Cornwall Town Council Member
Adrienne T Voltaire Town of Highlands Councilperson
Bob Livsey Town of Highlands Supervisor
F. Bryan Paz Town of Montgomery Town Supervisor
Chad Joseph Volpe Town of Mount Hope Supervisor
Neil J. Meyer Town of Wallkill Town Council, Ward 3

 

Otsego County

Adrienne Martini Otsego County Board of Representatives, District 12
Michele Farwell Otsego County Board of Representatives, District 2
Andrew D. Stammel Otsego County Board of Representatives, District 4
Leslie Berliant Otsego County Board of Representatives, District 7

 

Putnam County

Jason J Makely Kent Town Councilman
Stephen M Papas Kent Town Councilman
Pamela B Richardson Kent Town Justice
Maureen A Fleming Kent Town Supervisor
Philip J Tolmach Putnam County Legislator
Legislative District 3
Anthony M Williams Putnam County Legislator,
Legislative District 2

 

Rockland County

Paul Piperato County of Rockland, County Clerk
Maureen A Porette County of Rockland, County Executive
Alden H Wolfe Rockland County Surrogate Court Judge (10 Year Term)
Robert E Milone Town of Clarkstown Superintendent of Highways
George A Hoehmann Town of Clarkstown Supervisor
Justin L Sweet Town of Clarkstown Town Clerk
Frank Borelli Town of Clarkstown Town Council Ward 1
Daniel Caprara Town of Clarkstown Town Council Ward 2
Donald Franchino Town of Clarkstown Town Council Ward 3
Patrick Carroll Town of Clarkstown Town Council Ward 4
Aimee M Pollak Town of Clarkstown Town Justice
Craig E Johns Town of Clarkstown Town Justice
Thom Kleiner Town of Orangetown Supervisor
Allan W Ryff Town of Orangetown Town Council
James J Monaghan Town of Stony Point Supervisor
Donald N Hammond Village of Nyack Mayor
Elijah Reichlin-Melnick Village of Nyack Village Trustee
Peter H Bellin Village of Suffern Village Trustee
Mark Gomes Village of Suffern Village Trustee
Ralph W Kirschkel Village of West Haverstraw Village Trustee
Robert J LaGrow Village of West Haverstraw Village Trustee

 

Schoharie County

Shawn J Smith Schoharie County District Attorney

 

Sullivan County

Steven Howard Kurlander Thompson Councilman 4 years
Melinda S Meddaugh Thompson Councilman 4 years
Noah Kalina Town of Lumberland Supervisor
Christine Saward Town of Mamakating Town Council Ward 3

 

Ulster County

Jeffrey Ventura Morell City of Kingston Alderman, Ward 1
Douglas A Koop City of Kingston Alderman, Ward 2
Reynolds J Scott-Childress City of Kingston Alderman, Ward 3
Rita M Worthington City of Kingston Alderman, Ward 4
Tony Davis City of Kingston Alderman, Ward 6
Bryant Drew Andrews City of Kingston Alderman, Ward 7
Steven L Schabot City of Kingston Alderman, Ward 8
Kathie Quick Councilman, Town of Esopus
Kathy Kiernan Councilman, Town of Esopus
Chris Farrell Councilman, Town of Esopus
Christopher W Marx New Paltz Highway Superintendent
Dan Torres New Paltz Town Councilmember
David A Brownstein New Paltz Town Councilmember
Neil D Bettez New Paltz Town Supervisor
Shannon Harris Supervisor, Town of Esopus
Lisa Lindsley Town of Gardiner Supervisor
Warren Wiegand Town of Gardiner Town Council
David Dukler Town of Gardiner Town Council
Robert F Rich Town of Gardiner Town Justice
Michael C Shultis Town of Hurley Highway Superintendent
Michael Boms Town of Hurley Town Board
Jasmine Jordaan Town of Hurley Town Board
Tracy M Kellogg Town of Hurley Town Supervisor
Claire Winslow Town of Lloyd Councilman
Scott McCarthy Town of Lloyd Councilman
Michael E Warren Town of Marbletown Supervisor
Al Lanzetta Town of Marlborough Town Supervisor
James Sofranko Town of Olive Town Board
Chris Hewitt Town of Rochester Town Council
Mike Baden Town of Rochester Town Supervisor
Jennifer Metzger Town of Rosendale Town Council
Matthew B Igoe Town of Rosendale Town Council
Fred M Costello Jr Town of Saugerties Town Supervisor
Rocco J Secreto Town of Ulster Councilman
John Burns Town of Wawarsing Councilman
Leonard M Distel Town of Wawarsing Supervisor
Elliott Auerbach Ulster County Comptroller
Glenn Geher Ulster County Legislator, District 12
Julius A Collins Ulster County Legislator, District 15
Manna Jo Greene Ulster County Legislator, District 19
Chris P Allen Ulster County Legislator, District 2
Lynn M Archer Ulster County Legislator, District 21
Lynn M Eckert Ulster County Legislator, District 5
Laura B Petit Ulster County Legislator, District 8
Pamela B Krimsky Ulster County Legislator, District 9
Russell E Gilmore Ulster County Legislature, District 10
Andrew T Zink Ulster County Legislature, District 14
Tracey Bartels Ulster County Legislature, District 16
Douglas Adams Ulster County Legislature, District 18
Hector S Rodriguez Ulster County Legislature, District 20
Kathy Nolan Ulster County Legislature, District 22
Jonathan R Heppner Ulster County Legislature, District 23
Laura Hartmann Ulster County Legislature, District 4
David Donaldson Ulster County Legislature, District 6
Jennifer Schwartz Berky Ulster County Legislature, District 7
Richard R Heppner Woodstock Town Board
Lorin J Rose Woodstock Town Board
Richard J Husted Woodstock Town Justice
William E McKenna Woodstock Town Supervisor

 

Westchester County

Sara W Goddard City Council, City of Rye
Julie Neenan Souza City Council, City of Rye
Benjamin Stacks City Council, City of Rye
Corazon Pineda City Council, District 2, City of Yonkers
Maeve Scott City Council, District 4, City of Yonkers
Matthew Orefice City Council, District 6, City of Yonkers
Ramon A Fernandez City of Peekskill Common Council
Vanessa B Agudelo City of Peekskill Common Council
Andre K Rainey City of Peekskill Mayor
Michael Kraver Common Council White Plains N.Y.
Saad Turab Siddiqui Common Council White Plains N.Y.
Tony J Goncalves Council Member, Town of Lewisboro, NY
Jane M Crimmins Council Member, Town of Lewisboro, NY
Kim L Jeffrey Councilman, Town of Ossining
Ivy A Pool Councilmember (4 Year Term)
Town of New Castle, New York
Gail E Markels Councilmember (4 Year Term)
Town of New Castle, New York
Timothy C Idoni COUNTY CLERK
(WESTCHESTER COUNTY)
George E Fufidio, Jr. COUNTY COURT JUDGE
(WESTCHESTER COUNTY)
George S Latimer COUNTY EXECUTIVE
(WESTCHESTER COUNTY)
Mary Jane C Shimsky County Legislator, 12th District, County of Westchester
Gwen Dean County Legislator, 14th Legislative District, County of Westchester
Ruth Walter County Legislator, 15th District, County of Westchester
Christopher A Johnson County Legislator, 16th District, County of Westchester
London S Reyes County Legislator, 17th District, County of Westchester
Kitley S Covill County Legislator, 2nd District, County of Westchester
Benjamin Boykin II County Legislator, 5th District, County of Westchester
Nancy E Barr County Legislator, 6th District, County of Westchester
Catherine F Parker County Legislator, 7th District, County of Westchester
Alfreda A Williams County Legislator, 8th District, County of Westchester
Brian Pugh Croton On Hudson Village Mayor
Sherry Horowitz Croton On Hudson Village Trustee
Amy Attias Croton On Hudson Village Trustee
Arlene Gordon-Oliver FAMILY COURT JUDGE
(WESTCHESTER COUNTY)
Thomas A Murphy Mayor,
Village of Mamaroneck (2 year term)
Josh Cohn MAYOR, CITY OF RYE
Thomas M Roach Jr Mayor, City of White Plains
Thomas A Murphy Mayor, Village of Mamaroneck
Holly G Perlowitz Receiver of Taxes, Town of Ossining
Michael G. O’Connor Superintendent of Highways, Town of Ossining
Kristen P Browde Supervisor (2 Year Term)
Town of New Castle, New York
Peter H Parsons Supervisor, Town of Lewisboro, NY
Dana Levenberg Supervisor, Town of Ossining
Frank D Gordon Town Councilman/Village Trustee – Town of Harrison
Nancy Quinn Koba Town Justice, Town of Ossining
Kate Galligan Town of Bedford Town Council
MaryAnn Carr Town of Bedford Town Council
Chris Burdick Town of Bedford Town Supervisor
Mary E Breining Town of Cortlandt Receiver of Taxes
Laroue Rose Shatzkin Town of Cortlandt Town Clerk
James F Creighton Town of Cortlandt Town Council
Debra A Carter-Costello Town of Cortlandt Town Council
Kimberly Ragazzo Town of Cortlandt Town Justice
Linda D Puglisi Town of Cortlandt Town Supervisor
Diana D Juettner Town of Greenburgh Councilman
Francis X Sheehan Town of Greenburgh Councilman
Paul J Feiner Town of Greenburgh Town Supervisor
Claire Winslow Town of Lloyd Councilman
Scott McCarthy Town of Lloyd Councilman
Alice E Roker Town of Yorktown Town Council
Vishnubhai V Patel Town of Yorktown Town Council
Aviah J Cohen Pierson Town of Yorktown Town Justice
Ilan D Gilbert Town of Yorktown Town Supervisor
Maria A Pennella Town/Village Receiver of Taxes – Town of Harrison
Nora A Lucas Trustee,
Village of Mamaroneck (2 year term)
Quantel S Bazemore Trustee,
Village of Ossining (2 year term)
Omar J Herrera Trustee,
Village of Ossining (2 year term)
Damon Maher Westchester County Legislator, 10th District
Nancy S Vann Westchester County Legislator, 1st District
Daren Tolz Westchester County Legislator, 3rd District
Catherine Borgia Westchester County Legislator, 9th District
Michael Khader Yonkers City Council President
For the City of Yonkers, New York
Mary Anne Scattaretico-Naber Yonkers City Court Judge
For the City of Yonkers, New York

 

Back to the main endorsements page