2017 Endorsed Candidates: Upstate Region

Ballot Proposal 1: We urge supporters to vote NO on a constitutional convention.

View our full list of endorsed candidates by county below:

Albany County

Susan A Rizzo Albany Chief City Auditor
James E Long Albany City Court Judge
John J Reilly Albany City Court Judge
Holly A Trexler Albany City Court Judge
Katherine M Sheehan Albany City Mayor
Darius Shahinfar Albany City Treasurer
Benjamin M Sturges, III Albany County Coroner
Dorcey L Applyrs Common Council Member, Ward 1, City of Albany
Leah S Golby Common Council Member, Ward 10, City of Albany
Alfredo D Balarin Common Council Member, Ward 11, City of Albany
Ginnie Farrell Common Council Member, Ward 13, City of Albany
Shauna Marie Collins Common Council Member, Ward 15, City of Albany
Marc D Johnson Common Council Member, Ward 2, City of Albany
Ronald E Bailey Common Council Member, Ward 3, City of Albany
Kelly R Kimbrough Common Council Member, Ward 4, City of Albany
Richard S Conti Common Council Member, Ward 6, City of Albany
Catherine M Fahey Common Council Member, Ward 7, City of Albany
Judy L Doesschate Common Council Member, Ward 9, City of Albany
Victoria A Plotsky Member of Albany County Legislature District No. 38
Dan Coffey Member of Town Council, Town of Bethlehem
Maureen O Cunningham Member of Town Council, Town of Bethlehem
Corey L Ellis President Albany City Common Council
Giles C Wagoner Superintendent of Highways Town of Bethlehem
Hebert Joseph Tax Assessor, Town of Rensselaerville
Alison C McLean Lane Town Clerk, Town of Colonie
Tara L Murphy Town Clerk, Town of Knox
Andrew W Kirby Town Justice, Town of Bethlehem
Timmothy F Lippert Town of Berne Supervisor
Phillip Crandall Town of Coeymans Supervisor
Robert Tanner Town of Rensselaerville Member of Council
David E VanLuven Town Supervisor, Town of Bethlehem
Amy B. Lauterbach Pokorny Town Supervisor, Town of Knox

 

Broome County

Dan Livingston Broome County Clerk
Tarik Abdelazim City of Binghamton Mayor
Robert M Egan Village of Johnson City Trustee
Andrew J Holbert Village of Johnson City Trustee
Joel M Rockoff Village of Johnson City Trustee

 

Cayuga County

Elane M Daly Cayuga County Legislator, District 11
Ryan M Foley Cayuga County Legislator, District 15
Grant W Kyle Cayuga County Legislator, District 4
Keith Batman Cayuga County Legislator, District 7
Terrence Raymond Cuddy City of Auburn, City Councilor
Debra A McCormick City of Auburn, City Councilor
Kristina D Sherman Town of Owasco, Town Board

 

Clinton County

Andrew J Wylie Clinton County District Attorney
Robert E Hall Clinton County Legislator, Area 10
Simon L Conroy Clinton County Legislator, Area 4
Patty A Waldron Clinton County Legislator, Area 6
Kimberly A Davis Clinton County Treasurer
Barbara E Hebert Town of Plattsburgh, Councilperson
Margaret (Meg) LeFevre Town of Plattsburgh, Councilperson
Jacqueline A Bellew Town of Plattsburgh, Receiver of Taxes
Jim W Facteau Town of Saranac, Councilperson

 

Cortland County

Brian T. Tobin Mayor, City of Cortland

 

Fulton County

Gregory D. Young City of Gloversville – Ward 5 Supervisor

 

Herkimer County

Keith A Rubino Herkimer County Legislator District 1
Michael S Testa Town Of Frankfort Councilman

 

Madison County

Leo N Matzke City of Oneida Mayor
Alan Cohen Oneida City Council Ward 1
Michael F Bowe Oneida City Council Ward 2
Jim Chamberlain Oneida City Council Ward 5
Donald Moore Oneida City Council Ward 6
Margaret Milman-Barris Oneida Supervisor Wards 1,2,3
Joseph A Magliocca Oneida Supervisor Wards 4,5,6
Lewis Carinci Oneida Supervisor Wards 4,5,6

 

Oneida County

Cam T Tien City of Rome Councilperson 1st Ward
Ramona L Smith City of Rome Councilperson 4th Ward
William C Morehouse City of Utica Comptroller
Jordan M Bellassai City of Utica Council At Large
Frank A DiBrango Jr City of Utica Council At Large
Jack V LoMedico City of Utica Council At Large
Maria G Pezzolanella McNiel City of Utica Councilperson 1st Ward
David L Testa City of Utica Councilperson 2nd Ward
John J Jacon City of Utica Councilperson 3rd Ward
Joseph A Marino City of Utica Councilperson 4th Ward
Bill J Phillips City of Utica Councilperson 5th Ward
Samantha L Colosimo-Testa City of Utica Councilperson 6th Ward
Deborah Wilson-Allam New Hartford Town Council 3rd Ward
Paul L DeCeglie Oneida County Legislator, 11th Legislative District
Michael D Brown Oneida County Legislator, 12th Legislative District
Joseph M Furgol Oneida County Legislator, 18th Legislative District
Edward P Welsh Oneida County Legislator, 19th Legislative District
Lori A Washburn Oneida County Legislator, 21st Legislative District
Rose Ann Convertino Oneida County Legislator, 22nd Legislative District
Venus M Lanaux Oneida County Legislator, 23rd Legislative District
Michael J Clancy Oneida County Legislator, 4th Legislative District
Sebastian J Interlandi III Oneida County Legislator, 6th Legislative District
Philip M Sacco Oneida County Legislator, 9th Legislative District
Sarah F McCullough Town of Kirkland Receiver of Taxes
Robert J Meelan Town of Kirkland Supervisor
Leigh A Harris Town of Kirkland Town Clerk
Garry S Colarusso Town of Kirkland Town Council
Michael J Baldwin Town of New Hartford, Councilman, 1st Ward
Ron Klopfanstein Town of Westmoreland, Councilperson
Joseph A Cirasuolo Town of Whitestown Councilperson
Shaun J Kaleta Town of Whitestown Town Supervisor

 

Onondaga County

Patricia Body City of Syracuse Commissioner of Education
David J Cecile City of Syracuse Commissioner of Education
Darlene D Medley City of Syracuse Commissioner of Education
Andrea B Wandersee City of Syracuse Councilor 1st District
Susan C Boyle City of Syracuse Councilor 3rd District
Latoya Allen City of Syracuse Councilor 4th District
Joe Driscoll City of Syracuse Councilor 5th District
Khalid Bey City of Syracuse Councilor-At-Large
Timothy Rudd City of Syracuse Councilor-At-Large
Juanita Perez Williams City of Syracuse Mayor
Helen Hudson City of Syracuse President of Common Council
Mark Matt Onondaga County Legislator 10th District
Chuck Keller Onondaga County Legislator 11th District
Stefanie Heath Onondaga County Legislator 14th District
Monica R Williams Onondaga County Legislator 16th District
Linda R Ervin Onondaga County Legislator 17th District
Bryan Seamans Onondaga County Legislator 5th District
Thomas C Buckel Jr. Onondaga County Legislator 7th District
Peggy Chase Onondaga County Legislator 9th District
Edward Michalenko Town of Dewitt Supervisor
John(Jack) H Dooling Town of Dewitt Town Councilor
Kerin Rigney Town of Dewitt Town Councilor
Nancy Durkin Town of Manlius Supervisor
Scott Severance Town of Manlius Town Councilor
Sara Bollinger Town of Manlius Town Councilor
Tammy E Sayre Town of Marcellus Town Councilor

 

Oswego County

Alex M Deerkop City of Oswego City Councilor Ward 6
Thomas B Drumm Oswego County Legislator District 16

 

Rensselaer County

James D. Van Vorst, JR. City of Rensselaer Alderperson, Ward 1
John A. DeFrancesco City of Rensselaer Alderperson, Ward 3
Richard J. Mooney City of Rensselaer President of Common Council
Jennifer G. Sober County of Rensselaer County Court Judge
Andrea J. Smyth Rensselaer County Executive
Cynthia Doran Rensselaer County Legislator District 1
Mark J. Fleming Rensselaer County Legislator District 1
Peter D. Grimm Rensselaer County Legislator District 1
Bobbie Burns Rensselaer County Legislator District 1
Erin A. Sullivan-Teta Rensselaer County Legislator District 1
Edward F. Manny Rensselaer County Legislator District 1
Susan M. Kalafut Rensselaer County Legislator District 2
Kathryn T. Shaffer Rensselaer County Legislator District 2
John M. Hebert Rensselaer County Legislator DistrictT 2
G. Todd D’Alleva Rensselaer County Legislator District 2
Jacqueline McDonough Rensselaer County Legislator District 3
Bridget R. Ball Shaw Rensselaer County Legislator District 4
Tracey L. Rex Rensselaer County Legislator District 4
Francis M. Razzano Rensselaer County Legislator District 4
Richard E. Van Vorst Rensselaer County Legislator District 6
Zachery Kilmer Town of East Greenbush Town Council
Thomas F. McGrath, Jr Town of North Greenbush Receiver of Taxes
Ronald Sinico Town of North Greenbush Supervisor
Laurie Gendron Town of North Greenbush Town Clerk
Melissa Anderson Town of North Greenbush Town Council
Mary Frances Sabo Town of North Greenbush Town Council
Keith A. Hammond Town of Poestenkill Supervisor
Nancy W. Perry Town of Sand Lake Supervisor
Karol O’Sullivan Town of Sand Lake Town Clerk
Virginia P. (DEE) Erickson Town of Sand Lake Town Council
Allison J. Curry Squires Town of Schodack Town Clerk
Stephen Van Hoose Town of Schodack Town Council
Ryan Spelman Town of Schodack Town Council
Margaret A. Kownack Troy City Council District 1
Cindy S. Barclay Troy City Council District 2
Coleen M. Paratore Troy City Council District 3
Anasha Cummings Troy City Council District 4
David A. Bissember Troy City Council District 5
Timothy J. Kennedy, Jr. Troy City Council District 6
Gary L. Pavlic Troy City Council President

 

Saratoga County

Francine Vero City Court Judge, City of Saratoga Springs
John P. Franck Commissioner of Accounts,
City of Saratoga Springs
Michele Madigan Commissioner of Finance,
City of Saratoga Springs
Peter R. Martin Commissioner of Public Safety,
City of Saratoga Springs
Margaret M. Kelly Mayor, City of Saratoga Springs
Patricia A. Friesen Supervisor, City of Saratoga Springs
Tara N. Gaston Supervisor, City of Saratoga Springs
Cynthia C. Young Town Council Member, Town of Malta
Michelle A. Storm Town Justice, Town of Malta
Eric Rosenberg Town Justice, Town of Wilton
Sergia C. Coffey Town of Milton Councilperson
Margaret Stevens Town of Milton Councilperson

 

Schenectady County

John Mootooveren City of Schenectady Member of Council
Marion Porterfield City of Schenectady Member of Council
Damonni Farley City of Schenectady Member of Council
Mark W. Blanchfield Schenectady County Family Court Judge
Karen B. Johnson Schenectady County Legislator District 1
Philip A. Fields Schenectady County Legislator District 2
Rory L. Fluman Schenectady County Legislator District 3
Cathy A. Gatta Schenectady County Legislator District 3
Dominic A. Dagostino Schenectady County Sheriff
Michael Aragosa Town of Glenville Council Member
Richard LeClair Town of Glenville Highway Superintendent
Michael R. Godlewski Town of Glenville Member of Council
Denise Murphy McGraw Town of Niskayuna Member of Council
John A. Della Ratta Town of Niskayuna Member of Council
Diane R. Percy Town of Niskayuna Receiver of Taxes
Joe Landry Town of Niskayuna Supervisor
Larry LaMora Town of Rotterdam Highway Superintendent
Rachel Rappazzo Town of Rotterdam Member of Council
Stephen M. Signore Town of Rotterdam Member of Council
Diane J. Martin Town of Rotterdam Receiver of Taxes
Steven A.Tommasone Town of Rotterdam Supervisor
Diane M. Marco Town of Rotterdam Town Clerk

 

St. Lawrence County

David A Haggard District Attorney, County of St. Lawrence
Shawn Thompson Louisville Councilman
Samuel D Carbone Jr. Massena Councilman
STEVEN D O’SHAUGHNESSY Massena Supervisor
Sarah Lister Potsdam Councilman
Sean O’Brien Village of Canton Trustee

 

Warren County

Rich Larkin Town of Warrensburg, Town Council
Jennifer Switzer Town of Queensbury, Ward 4 Council Member

Back to the main endorsements page