2017 Endorsed Candidates: Western Region

Cattaraugus County

Christina Golley Town of Allegany, Clerk
Ayisha Broadous Wells Town of Freedom, Town Council

 

Chautauqua County

LeeAnn Lazarony Chautauqua County Clerk
Michael Ferguson Chautauqua County Executive
Frank R. Besse Chautauqua County Legislator, District 11
David Paul Reinhardt Chautauqua County Legislator, District 12
Paul Whitford Chautauqua County Legislator, District 13
Terry Walker Chautauqua County Legislator, District 16
Ella M Ames Chautauqua County Legislator, District 18
Robert Bankoski Chautauqua County Legislator, District 2
Robert E Dando Jr. Chautauqua County Legislator, District 3
Christine Starks Chautauqua County Legislator, District 4
Kevin K O’Connell Chautauqua County Legislator, District 6
Jeri-Ann Simora Chautauqua County Legislator, District 8
Randolph Henderson Chautauqua Town Justice
Donald Williams Jr Dunkirk City Council, Ward 1
Martin Bamonto Dunkirk City Council, Ward 2
Michael Stephen Civiletto Dunkirk City Council, Ward 4
Rachel Roberts Dunkirk City Court Judge
Michael C Erlandson Ellicott Town Clerk
David Dunn Ellicott Town Council, Ward 3
Bryce Webster Ellicott Town Council, Ward 4
Sally Jaroszynski Ellicott Town Justice
Jeffery Chase Ellington Town Council
Klaus Mandel Ellington Town Council
Ed Schintzius Hanover Town Council
Robert Whitney Jamestown City Council, At-Large
Vanessa Weinert Jamestown City Council, At-Large
Gregory Rabb Jamestown City Council, Ward 2
Joseph Scapelitte Jamestown City Council, Ward 4
Marie T Carrubba Jamestown City Council, Ward 4
Thomas M Nelson Jamestown City Council, Ward 6
Myra Blasius Lakewood Village Trustee
Christopher Schaffer Pomfret Town Council
Don Steger Pomfret Town Supervisor
Daniel Schrantz Portland Town Supervisor
Peter Baker Sherman Village Mayor

 

Erie County

Robert William Pietrocarlo Assessor, Town of Eden, County of Erie, State of New York
Jacqualine G Berger Councilman, Town of Amherst, County of Erie, State of New York
Shawn A Lavin Councilman, Town of Amherst, County of Erie, State of New York
Alice Magierski Councilman, Town of Cheektowaga, County of Erie, State of New York
Brian M Nowak Councilman, Town of Cheektowaga, County of Erie, State of New York
James P Rogowski Councilman, Town of Cheektowaga, County of Erie, State of New York
Jon Hamann Councilman, Town of Concord, County of Erie, State of New York
Matthew R Mayer Councilman, Town of Concord, County of Erie, State of New York
Edward Krycia Jr Councilman, Town of Eden, County of Erie, State of New York
Mary Lou Pew Councilman, Town of Eden, County of Erie, State of New York
Michael R Schraft Councilman, Town of Evans, County of Erie, State of New York
Cyndy Montana Councilman, Town of Grand Island, County of Erie, State of New York
Celia N Spacone Councilman, Town of Grand Island, County of Erie, State of New York
Matthew Kibler Councilman, Town of Hamburg, County of Erie, State of New York (2-year term)
Laura Palisano Hackathorn Councilman, Town of Hamburg, County of Erie, State of New York (4-year term)
Gregory L. Gonter Councilman, Town of Holland, County of Erie, State of New York
John M Abraham Jr Councilman, Town of Lancaster, County of Erie, State of New York
Ronald Ruffino Sr Councilman, Town of Lancaster, County of Erie, State of New York
Peter Henley Councilman, Town of Newstead, County of Erie, State of New York
John L Ross Councilman, Town of Newstead, County of Erie, State of New York
John G Mrozek Councilman, Town of North Collins, County of Erie, State of New York
John A Bargnesi Jr Councilman, Town of Tonawanda, County of Erie, State of New York
Lisa M Chimera Councilman, Town of Tonawanda, County of Erie, State of New York
William Charles Conrad III Councilman, Town of Tonawanda, County of Erie, State of New York
William P Hanley Jr Councilman, Town of West Seneca, County of Erie, State of New York
John E Ingram Councilmember, 1st Ward, City of Lackawanna, County of Erie, State of New York
Charles Gilbert Councilmember, 1st Ward, City of Tonawanda, County of Erie, State of New York
Annette Iafallo Councilmember, 2nd Ward, City of Lackawanna, County of Erie, State of New York
Blake R Boyle Councilmember, 2nd Ward, City of Tonawanda, County of Erie, State of New York
William R Leonard Councilmember, 3rd Ward, City of Lackawanna, County of Erie, State of New York
Sean M Rautenstrauch Councilmember, 3rd Ward, City of Tonawanda, County of Erie, State of New York
David R Mileham Councilmember, 4th Ward, City of Tonawanda, County of Erie, State of New York
Steven J Cichon County Clerk, County of Erie, State of New York
Vanessa Glushefski County Comptroller, County of Erie, State of New York
Barbara Miller-Williams County Legislator, District No. 1, County of Erie, State of New York
Michelle J Schoeneman County Legislator, District No. 10, County of Erie, State of New York
April NM Baskin County Legislator, District No. 2, County of Erie, State of New York
Peter J Savage III County Legislator, District No. 3, County of Erie, State of New York
Kevin R Hardwick County Legislator, District No. 4, County of Erie, State of New York
Thomas A Loughran County Legislator, District No. 5, County of Erie, State of New York
Patrick B Burke County Legislator, District No. 7, County of Erie, State of New York
John M Bruso County Legislator, District No. 8, County of Erie, State of New York
Michael P. Quinn Jr County Legislator, District No. 9, County of Erie, State of New York
Byron W Brown Mayor, City of Buffalo, County of Erie, State of New York
Rick Davis Jr Mayor, City of Tonawanda, County of Erie, State of New York
Bernard A Tolbert Sheriff, County of Erie, State of New York
Daniel C Drexelius Superintendent of Highways, Town of Grand Island, County of Erie, State of New York (4-year term)
Ted Casey Superintendent of Highways, Town of Hamburg, County of Erie, State of New York (4-year term)
Daniel J. Amatura Superintendent of Highways, Town of Lancaster, County of Erie, State of New York (4-year term)
Thomas C Jones II Superintendent of Highways, Town of Tonawanda, County of Erie, State of New York
Mark A Casell Supervisor, Town of Alden, County of Erie, State of New York
Brian J Kulpa Supervisor, Town of Amherst, County of Erie, State of New York
William J Krebs Supervisor, Town of Concord, County of Erie, State of New York
James Monroe Shaw Supervisor, Town of Hamburg, County of Erie, State of New York

 

Genessee County

Bradley J Eddy City of Batavia City Council Councilman At Large
Edward DeJaneiro Jr Genesee County Legislator, District 9
Anne M Sapienza Town Board, Town of Bergen
Ninja-Aileene M Calhoun Town Board, Town of Leroy

 

Monroe County

Robin R Wilt Brighton Member of Town Council
William W Moehle Brighton Supervisor
Daniel E Aman Brighton Town Clerk
Christopher I McCullough Chili Supervisor
Samantha E Golden Clarkson Member of Town Council
Howard S Maffucci County Legislator – 10th District 2 Year Term
Katherine I Hennelly East Rochester Village Trustee
Mark D Mcdermott East Rochester Village Trustee
Lakesha V Carter Gates Member of Town Council
James B Maher Gates Member of Town Council
Silvano Orsi Gates Supervisor
Ryan N Dell Greece Receiver of Taxes
James Leary Jr Greece Supervisor
Robert Barley Jr Henrietta Member of Town Council
Michael J. Stafford Henrietta Member of Town Council
Stephen L Schultz Henrietta Supervisor
Kimie L Romeo Irondequoit Member of Town Council
Peter R Wehner Irondequoit Member of Town Council
David A Seeley Irondequoit Supervisor
Terry H Daniele Mendon Member of Town Council
Matthew J Brown Perinton Member of Town Council
Joshua I Foladare Perinton Member of Town Council
Nora E Tuthill-Glueck Perinton Town Clerk
Kevin Beckford Pittsford Member of Town Council
Stephanie M Townsend Pittsford Member of Town Council
Stan A Main Riga Member of Town Council
Beatriz B LeBron Rochester Commissioner of Schools
Natalie Sheppard Rochester Commissioner of Schools
Van H White Rochester Commissioner of Schools
James M Sheppard Rochester Mayor
Shawn P Dunwoody Rochester Member of City Council – At Large
Malik D Evans Rochester Member of City Council – At Large
Matthew P Juda Rochester Member of City Council – At Large
Mary Lupien Rochester Member of City Council – At Large
Jacklyn Ortiz Rochester Member of City Council – At Large
Susan J Smith Sweden Member of Town Council
John D Hutchings Webster Supervisor

 

Niagara County

Anita Mullane City of Lockport Alderman 2nd Ward
Mark S. Devine City of Lockport Alderman 3rd Ward
Roxanne M Devine City of Lockport Alderman 4th Ward
Michelle M Roman City of Lockport Alderman 5th Ward
Sean Z Polen City of North Tonawanda Alderman 1st Ward
Peter E Smolinski City of North Tonawanda Alderman 2nd Ward
Joanne M DalPorto City of North Tonawanda Alderman 3rd Ward
Austin James Tylec City of North Tonawanda Alderman At Large
Luke A Brown City of North Tonawanda City Attorney
James K. McGinnis City of North Tonawanda Mayor
Jeffrey R Abbott Niagara County Legislator 10th District
Robert K. Drury Niagara County Legislator 13th District
Fred M Newlin II Niagara County Legislator 2nd District
Mark J. Grozio Niagara County Legislator 3rd District
Owen T Steed Niagara County Legislator 4th District
Jason A Zona Niagara County Legislator 5th District
Dennis F Virtuoso Niagara County Legislator 6th District
Adam C Dickey Niagara County Legislator 7th District
Kristen M Grandinetti Niagara Falls City Councilman
Lakea A Perry Niagara Falls City Councilman
Andrew P Touma Niagara Falls City Councilman
Deborah K Maurer Pendleton Town Clerk
Francis C Flanagan Town of Lewiston Councilman
John O Jacoby Jr Town of Lewiston Councilman
Marc M Carpenter Town of Niagara Councilman

 

Ontario County

Dom Vedora Ontario County Supervisor; City of Geneva District 1; Wards 1 and 2
Linda M Dworaczyk Town of Canandaigua Town Board Member

 

Seneca County

Barry L Porsch District Attorney, County of Seneca
Cynthia L Lorenzetti Town of Fayette, Supervisor
Ronald F McGreevy Town of Tyre, Supervisor

 

Steuben County

Kate Paterson City of Corning Councilman 2nd Ward (2 Year Unexpired Term)
Hilda T Lando Steuben County Legislator District 2 – City of Corning (4 Year Term)

 

Tompkins County

Cynthia L Brock City of Ithaca Alderperson Ward 1
Joseph Murtagh City of Ithaca Alderperson Ward 2
Leslyn E McBean-Clairborne Tompkins County Legislator District 1
Deborah Dawson Tompkins County Legislator District 10
Shawna Michelle Black Tompkins County Legislator District 11
Amanda K Champion Tompkins County Legislator District 12
Martha O. Robertson Tompkins County Legislator District 13
Anna R Kelles Tompkins County Legislator District 2
Carolina Osorio GIl Tompkins County Legislator District 3
Reed Steberger Tompkins County Legislator District 4
Anne Koreman Tompkins County Legislator District 5
Mike Koplinka-Loehr Tompkins County Legislator District 6
Daniel Klein Tompkins County Legislator District 7
Kathrin D Servoss Town of Dryden, Councilperson
Patricia A. Leary Town of Ithaca, Councilperson

 

Wayne County

Derek Cook Town of Arcadia Councilman

Back to the main endorsements page