Our 2018 Endorsements

The Working Families Party is proud to announce our first endorsed candidates running for office in 2018! The Working Families Party endorsement is like a progressive seal of approval: it means these candidates can be counted on to fight for us on the issues that matter most, from fair funding of public schools and living wage jobs to ending mass incarceration and getting big money out of politics.

Sign up here to volunteer to help get out the vote for WFP endorsed candidates!

Or click here to learn how to apply for the Working Families Party endorsement yourself.

Here’s our growing list of 2018 endorsed candidates across the nation:

Arizona

David Garcia Governor
Hiral Tipirneni U.S. House, District 8
Marcus Ferrell State House, District 24
Lauren Kuby City Council, Tempe
Genevieve Vega City Council, Tempe

 

California

Ammar Campa-Najjar U.S House, District 50
Pamela Price Alameda County District Attorney
Genevieve Jones-Wright San Diego County District Attorney
Jovanka Beckles State House, District 15
Tami Ritter Butte County Commissioner
Logan Smith Santa Clarita City Council
Maria Teresa Mabry Justice of the Peace, South Mountain Precinct, Maricopa County
Maria Castro School Governing Board Member, Maricopa County, Ward 5
Ubuak-Joe Ntuk Long Beach Community College Board of Trustees

 

Colorado

Joseph Salazar Attorney General
Faith Winter State Senate, District 24
Julia Varnell-Sarjeant State Senate, District 30
Robert Rodriguez State Senate, District 32
Julie Gonzales State Senate, District 34
Serena Gonzales-Gutierrez State House, District 4
Meghan Nutting State House, District 5
Emily Sirota State House, District 9
Monica Duran State House, District 24
Yadira Caraveo State House, District 31
Kyle Mullica State House, District 34
Chris Kolker State House, District 38
Rochelle Galindo State House, District 50

 

Connecticut

Ned Lamont Governor
Eva Bermudez Zimmerman Lieutenant Governor
William Tong Attorney General
Shawn Wooden Treasurer
Shawn Wooden Treasurer
Matt Lesser State Senate, District 9
Mary Abrams State Senate, District 13
Aaron Turner State Senate, District 23
Julie Kushner State Senate, District 24
David Lawson State Senate, District 30
Raghib Allie Brennan State House, District 2
Kennard Ray State House, District 4
Rick Lopes State House, District 24
Laurel Steinhauser State House, District 32
Christine Rosatti Randall State House, District 44
Kate Donnelly State House, District 47
Mike Winkler State House, District 56
Amanda Webster State House, District 62
Maria Horn State House, District 64
Alex Larsson State House, District 66
Greg Cava State House, District 69
Ryan Rogers State House, District 81
Josh Elliott State House, District 88
Dan Fontaine State House, District 90
James Albis State House, District 99
Daniel Pearson State House, District 107
Bob Godfrey State House, District 110
Michael DiMassa State House, District 116
James Krochko State House, District 131
Kevin Ryan State House, District 139
Colin Hosten State House, District 140

 

Delaware

John Kowalko State House, District 25

 

Florida

Andrew Gillum Governor
Lee Mangold State House, District 28
Tammy Garcia State House, District 37
Anna Eskamani State House, District 47
Debra Bellanti State House, District 60
Emma Collum State House, District 93

 

Georgia

Stacey Abrams Governor
Patrick Thompson State Senate, District 56
Charles Ravenscraft State House, District 22
Erick Allen State House, District 40
Karin Sandiford State House, District 46
Dawn Johnson State House, District 47
Mary Robichaux State House, District 48
Kim Schofield State House, District 60
Renitta Shannon State House, District 84
Shelly Hutchinson State House, District 107
Regina Lewis-Ward State House, District 109
El-Mahdi Holly State House, District 111
Debora Gonzalez State House, District 117
Tommy Valentine Athens/Clark County Commissioner, District 9

 

Hawaii

Kaniela Ing U.S. House, District 1

 

Illinois

Chuy Garcia U.S. House, District 4
Aaron Ortiz State House, District 1
Delia Ramirez State House, District 4
Brandon Johnson Cook County Commissioner, District 1
Alma Anaya Cook County Commissioner, District 7

 

Indiana

Liz Watson U.S. House, District 9
Christine Fivecoate State Senate, District 31
Harlan Vondersaar State House, District 28
Amie Neiling State House, District 32

 

Iowa

Cathy Glasson Governor
J.D. Scholten U.S. House, District 4
Tracy Freese State Senate, District 25
Reyma McCoy McDeid State House, District 38

 

Kentucky

Rachel Roberts State Senate, District 24
Richard Becker State House, District 35
Dustin Burley State House, District 53
Jason Kilmer State House, District 68
Josh Mers State House, District 88

 

Maine

Betsy Sweet Governor
Diane Russell Governor
Mark Eves Governor
John Eder State House, District 12
Chloe Maxmin State House, District 88

 

Maryland

Ben Jealous Governor
Roger Manno U.S. House, District 6
Marc Elrich County Executive, Montgomery County
Donna Edwards County Executive, Prince George’s County
Rob Johnson State Senate, District 10
Sheldon Laskin State Senate, District 11
Clarence K. Lam State Senate, District 12
Angela M. Angel State Senate, District 25
Antonio L. Hayes State Senate, District 40
Jill P. Carter State Senate, District 41
Alethiea McCaskill State Senate, District 44
Cory McCray State Senate, District 45

 

Missouri

Wesley Bell St. Louis County District Attorney
Patrice Billings State Senate, District 2
Karla May State Senate, District 4
Hillary Shields State Senate, District 8
Matt Sain State Senate, District 14
Jamie Blair State House, District 43
Maren Bell Jones State House, District 44
Lisa Buhr State Hpuse, District 49
Michela Skelton State House, District 50
Curtis Wylde State House, District 107
Christine Hedges St. Charles County Council, District 3
Lisa Clancy St. Louis County Council, District 5
Megan Green President of the Board of Alderman, St. Louis

 

Nebraska

Kara Eastman U.S. House, District 2
Mina Davis State House, District 8

 

Nevada

Chris Giunchigliani Governor
Robert Langford Clark County NV District Attorney
Tick Segerblom Clark County Commissioner, District E
Howard Watts III State House, District 15
Autumn Zemke State House District 40

 

New Mexico

Rick Miera Lieutenant Governor
Antoinette Sedillo Lopez U.S. House, District 1
Bill McCamley State Auditor
Susan Herrera State House, District 41
Janene Yazzie Public Regulation Commission, District 4
Steve Fischmann Public Regulation Commission, District 5

 

New Jersey

Donald Norcross U.S. House, District 1
Andy Kim U.S. House, District 3
Jim Keady U.S. House, District 4
Frank Pallone U.S. House, District 6
Albio Sires U.S. House, District 8
Bill Pascrell U.S. House, District 9
Donald Payne Jr U.S. House, District 10
Mikie Sherrill U.S. House, District 11
Bonnie Watson Coleman U.S. House, District 12
Dr. Jacqueline Littlejohn Piscataway Township Council, Ward 1
Dr. Tom Connors Piscataway Township Council, Ward 2
Staci Berger Piscataway Township Council, Ward 3
Mohammad Raqeeb Piscataway Township Council, Ward 4

 

New York

Click here to view the full list of New York WFP endorsements.

 

North Carolina

Denise Adams U.S. House, District 5
Luis Toledo State Senate, District 16
Spencer Merriweather District Attorney, Mecklenburg County

 

Ohio

Nickie Antonio State Senate, District 23
Yvonka Hall State House, District 12
Michael Skindell State House, District 13
Taylor Sappington State House, District 94

 

Oregon

Click here to view the full list of Oregon WFP endorsements.

 

Pennsylvania

Rich Lazer U.S. House, District 5
Jess King U.S. House, District 11
Greg Edwards U.S. House, District 15
Joe Hohenstein State House, District 177
Elizabeth Fiedler State House, District 184
Chris Rabb State House, District 200

 

Rhode Island

Aaron Regunberg Lieutenant Governor
Dawn Euer State Senate, District 13
Val Lawson State Senate, District 14
Jeanine Calkin State Senate, District 30
Bridget Valverde State Senate, District 35
Moira Walsh State House, District 3
Rebecca Kislak State House, District 4
Marcia Ranglin-Vassell State House, District 5
Justine Caldwell State House, District 30
Teresa Tanzi State House, District 34
Liana Cassar State House, District 66
Laufton Ascencao State House, District 68

 

Tennessee

Lee Harris Mayor, Shelby County

 

Texas

Laura Moser U.S. House, District 7
Fran Watson State Senate, District 17
Brandy Chambers State House, District 112
Rhetta Andrews Bowers State House, District 113
Candice Quarles DeSoto City Council, Place 6

 

Virginia

Karen Mallard U.S. House, District 2

 

West Virginia

Richard Ojeda U.S. House, District 3
William Ihlenfeld State Senate, District 1
Simon Haurgus State Senate, District 3
Rich Lindsay State Senate, District 8
Bob Beach State Senate, District 13
Stephanie Zucker State Senate, District 14
Mary Ann Claytor State Senate, District 17
Diane Magnone State House, District 1
Shawn Fluharty State House, District 3
Joe Canestraro State House, District 4
Lissa Lucas State House, District 7
David Bland State House, District 8
J. Morgan Leach State House, District 10
Brianne Solomon State House, District 14
Dakota Nelson State House, District 16
Sean Hornbuckle State House, District 16
Chad Lovejoy State House, District 17
Jeanette Rowsey State House, District 17
Karen Nance State House, District 18
Rodney Miller State House, District 23
Susan Perry State House, District 24
Andrew Evans State House, District 28
Sandy Shaw State House, District 28
Mick Bates State House, District 30
Margaret Staggers State House, District 32
Selina Vickers State House, District 32
Renate Pore State House, District 35
James Robinette State House, District 35
Amanda Estep-Burton State House, District 36
Larry Rowe State House, District 36
Mike Pushkin State House, District 37
Tom Tull State House, District 38
Cindy Lavander-Bowe State House, District 42
Matthew Kerner State House, District 45
Tim Miley State House, District 48
Mike Caputo State House, District 50
Linda Longstreth State House, District 50
Michael Angelucci State House, District 50
Barbara Evans Fleischauer State House, District 51
Rodney Pyles State House, District 51
Danielle Walker State House, District 51
John Williams State House, District 51
Evan Hansen State House, District 51
Justin Hough State House, District 52
Isaac Sponaugle State House, District 55
Bibi Hahn State House, District 58
John Isner State House, District 59
Barby Frankenberry State House, District 64
Sammi Brown State House, District 65
David Dinges State House, District 66
Sara Anderson Monongalia County Board of Education
Amy Shuler Goodwin Mayor, Charleston
Caitlin Cook City Council, Charleston
Jennifer Pharr City Council, Charleston
Joe Solomon City Council, Charleston
Bill Price City Council, Charleston

 

Wisconsin

Mandela Barnes Lieutenant Governor
Sarah Godlewski Treasurer
Randy Bryce U.S. House, 1st District
Julie Henszey State Senate, District 5
JoCasta Zamarripa State House, District 8
Marisabel Cabrera State House, District 9
Robyn Vining State House, District 14
Supreme Moore Omokunde State House, District 16
Gabriel Gomez State House, District 21
Liz Sumner State House, District 23
Rebecca Clarke State House, District 26
Christine Rahlf State House, District 60
Gina Walkington State House, District 61
John Tate II State House, District 66
Sequanna Taylor Board of Supervisors, Milwaukee County, District 2
Marina Dimitrijevic Board of Supervisors, Milwaukee County, District 4
Marcelia Nicholson Board of Supervisors, Milwaukee County, District 5
Steven Shae Board of Supervisors, Milwaukee County, District 8
Sparkle Ashley Board of Supervisors, Milwaukee County, District 18
Fabi Maldonado Racine County Board, District 2
Jen Adamski-Torres Racine Alderman, District 6
Leah Schreiber Johnson Oak Creek Franklin School District Board of Directors
Earnell Lucas Milwaukee County Sheriff