Our 2018 Endorsements

The Working Families Party is proud to endorse the following candidates for federal, state, and local office in 2018. The Working Families Party endorsement is like a progressive seal of approval: it means these candidates can be counted on to fight for us on the issues that matter most, from fair funding of public schools and living wage jobs to ending mass incarceration and getting big money out of politics.

Can you make a contribution to help the Working Families Party elect progressive candidates across the nation? In order to help candidates like this win, we rely on grassroots supporters like you.

Contribute
Here’s our growing list of 2018 endorsed candidates across the nation:

Arizona

David Garcia Governor
Vania Guevara Phoenix City Council, District 5
Lauren Kuby Tempe City Council
Maria Teresa Mabry Justice of the Peace, South Mountain Precinct, Maricopa County
Elaissia Sears Justice of the Peace, Maricopa County, West Mesa Precinct
Maria Castro School Governing Board Member, Maricopa County, Ward 5
Elora Diaz Governing Board Maricopa County Arizona Phoenix Elementary #1

 

California

Ammar Campa-Najjar U.S House, District 50
Jovanka Beckles State House, District 15
Tami Ritter Butte County Commissioner
Nikki Fortunato Bas Oakland City Council
Logan Smith Santa Clarita City Council
Uduak-Joe Ntuk Long Beach Community College Board of Trustees

 

Colorado

Guinn Unger State Senate, District 6
Rebecca Cranston State Senate, District 11
Faith Winter State Senate, District 24
Julia Varnell-Sarjeant State Senate, District 30
Robert Rodriguez State Senate, District 32
Julie Gonzales State Senate, District 34
Serena Gonzales-Gutierrez State House, District 4
Emily Sirota State House, District 9
Jonathan Singer State House, District 11
Andrew Smith State House, District 16
Marc Snyder State House, District 18
Monica Duran State House, District 24
Brianna Titone State House, District 27
Yadira Caraveo State House, District 31
Mike Weissman State House, District 34
Kyle Mullica State House, District 36
Chris Kolker State House, District 38
Daneya Esgar State House, District 46
Rochelle Galindo State House, District 50
Lisa Culpepper Treasurer, Adams County
Emma Pinter Adams County Commissioner, District 3
Sydney Ludwick Coroner, Douglas County
Shontel Lewis RTD Director, District B
Julia Stewart RTD Director, District C
Paul Solano RTD Director, District K

 

Connecticut

Click here to view the full list of Connecticut WFP endorsements.

 

Illinois

Chuy Garcia U.S. House, District 4
Aaron Ortiz State House, District 1
Delia Ramirez State House, District 4
Brandon Johnson Cook County Commissioner, District 1
Alma Anaya Cook County Commissioner, District 7

 

Indiana

Liz Watson U.S. House, District 9
Christine Fivecoate State Senate, District 31
Harlan Vondersaar State House, District 28
Amie Neiling State House, District 32

 

Iowa

J.D. Scholten U.S. House, District 4

 

Kentucky

Rachel Roberts State Senate, District 24
Dustin Burley State House, District 53
Jason Kilmer State House, District 68

 

Louisiana

Ryan Trundle U.S. House, District 4
Steven Jackson Mayor, Shreveport
Kandee Kelly Flint Shreveport School Board, District 4
Durwood Hendricks Shreveport School Board, District 10

 

Maine

Chloe Maxmin State House, District 88

 

Maryland

Ben Jealous Governor
Marc Elrich County Executive, Montgomery County
Clarence K. Lam State Senate, District 12
Antonio L. Hayes State Senate, District 40
Jill P. Carter State Senate, District 41
Cory McCray State Senate, District 45

 

Massachusetts

Ayanna Pressley US House, District 7
Katie McBrine State Senate, Plymouth and Norfolk
Lindsay Sabadosa State House, 1st Hampshire District
Jim Hawkins State House, 2nd Bristol/Attleboro District
Maria Robinson State House, 6th Middlesex District
Matthew Crescenzo State House, 9th Essex & Middlesex
Tram Nguyen State House, 18th Essex District
John E. Bradley District Attorney, Plymouth County

 

Michigan

Rashida Tlaib U.S. House, District 13
Terri McKinnon State House, District 65
Abel Delgado School Board, City of Flint

 

Missouri

Wesley Bell St. Louis County District Attorney
Patrice Billings State Senate, District 2
Karla May State Senate, District 4
Hillary Shields State Senate, District 8
Matt Sain State Senate, District 14
Jamie Blair State House, District 43
Maren Bell Jones State House, District 44
Lisa Buhr State Hpuse, District 49
Michela Skelton State House, District 50
Curtis Wylde State House, District 107
Christine Hedges St. Charles County Council, District 3
Lisa Clancy St. Louis County Council, District 5
Megan Green President of the Board of Alderman, St. Louis

 

Nebraska

Kara Eastman U.S. House, District 2
Mina Davis State House, District 8

 

Nevada

Tick Segerblom Clark County Commissioner, District E
Howard Watts III State House, District 15
Autumn Zemke State House District 40

 

New Mexico

Maggie Toulouse Oliver Secretary of State
Stephanie Garcia Richard State Land Commissioner
Deb Haaland U.S. House, District 1
Leroy Baca State House, District 7
Mary Jo Jaramillo State House, District 8
Patricia Roybal Caballero State House, District 13
Day Hochman-Vigil State House, District 15
Abbas Akhil State House, District 20
Liz Thomson State House, District 24
Melanie Stansbury State House, District 28
Joy Garratt State House, District 29
Natalie Figueroa State House, District 30
Susan Herrera State House, District 41
Christine Chandler State House, District 43
Billie Helean State House, District 57
Alexis Jimenez State House, District 60
Karen Bash State House, District 68
Charlene Pyskoty Bernalillo County Board of Commissioners, District 5
Steve Fischmann Public Regulation Commission, District 5

 

New Jersey

Robert Menendez U.S. Senate
Donald Norcross U.S. House, District 1
Andy Kim U.S. House, District 3
Josh Welle U.S. House, District 4
Frank Pallone U.S. House, District 6
Tom Malinowski U.S. House, District 7
Albio Sires U.S. House, District 8
Bill Pascrell U.S. House, District 9
Donald Payne Jr U.S. House, District 10
Mikie Sherrill U.S. House, District 11
Bonnie Watson Coleman U.S. House, District 12
Joseph A. Lagana State Senate, District 38
Verlina Reynolds-Jackson State Assembly, District 15
Linda Carter State Assembly, District 22
Britnee N. Timberlake State Assembly, District 34
P. Christopher Tully State Assembly, District 38
Lisa Swain State Assembly, District 38
Caline Patel Passaic City Council
Dr. Tom Connors Piscataway Township Council, Ward 2
Cindy Matute Brown West Orange Town Council

 

New York

Click here to view the full list of New York WFP endorsements.

 

North Carolina

Spencer Merriweather District Attorney, Mecklenburg County

 

Ohio

Nickie Antonio State Senate, District 23
Michael Skindell State House, District 13
Taylor Sappington State House, District 94

 

Oregon

Click here to view the full list of Oregon WFP endorsements.

 

Pennsylvania

Tom Wolf Governor
Scott Wallace U.S. House, District 1
Jess King U.S. House, District 11
Linda Fields State Senate, District 24
Lindsey Williams State Senate, District 38
Katie Muth State Senate, District 44
Sara Innamorato State House, District 21
Summer Lee State House, District 34
Danielle Otten State House, District 155
Jennifer O’Mara State House, District 165
Kristin Seale State House, District 168
Michael Doyle State House, District 170
Joe Hohenstein State House, District 177
Malcolm Kenyatta State House, District 181
Elizabeth Fiedler State House, District 184
Chris Rabb State House, District 200

 

Rhode Island

Adam Satchell State Senate, District 9
Dawn Euer State Senate, District 13
Val Lawson State Senate, District 14
Dennis LaValle State Senate, District 17
Michael Fine State Senate, District 21
Melissa Murray State Senate, District 24
Bridget Valverde State Senate, District 35
Moira Walsh State House, District 3
Rebecca Kislak State House, District 4
Marcia Ranglin-Vassell State House, District 5
Mario Mendez State House, District 13
David Bennett State House, District 20
James Jackson State House, District 26
Ernest Nardolillo State House, District 29
Justine Caldwell State House, District 30
Jennifer Douglas State House, District 32
Teresa Tanzi State House, District 34
Kathy Fogarty State House, District 35
Lauren Neidel State House, District 40
Michael Steiner State House, District 41
Jean Phillipe Barros State House, District 59
Katherine Kazarian State House, District 63
Karen Alzate State House, District 60
Liana Cassar State House, District 66
Jason Knight State House, District 67
Laufton Ascencao State House, District 68
Susan Donovan State House, District 69
Jacob Brier Barrington Town Council
Tim Sweeney Bristol Town Council
Aaron Ley Bristol Town Council
Carly Reich Bristol School Committee
Rob Hancock Bristol School Committee
Gail Harvey Cranston City Council, At large
John Donegan Cranston City Council, Ward 3
Meghan Kallman Pawtucket City Council
Rachel Miller Providence City Council, Ward 3
Kerri Kronin Warren Town Council
June Speakman Warren Town Council
Brandt Heckert Warren Town Council
Keith Phillis Warren Town Council

 

South Carolina

Constance Anastopoulo Attorney General
Rosalyn Glenn State Treasurer
JA Moore State House, District 15
Carrie Counton State House, District 19
Corin Buskey State House, District 45
John King State House, District 49
Beth Ann Rocheleau State House, District 69
Elise Fox State House, District 81
Sam Edwards State House, District 85
Jen Gibson State House, District 99
Robin Gause State House, District 106
David Mack State House, District 109
Josef Preston State House, District 112
Carol Tempel State House, District 115
Robert Brown State House, District 116
Donna Brown Newton Charleston County Council
William Roddey York County Council

 

Tennessee

Lee Harris Mayor, Shelby County

 

Texas

Mike Siegel U.S. House, District 10
Adrienne Bell U.S. House, District 14
Ana-Maria Ramos State House, District 102
Brandy Chambers State House, District 112
Rhetta Andrews Bowers State House, District 113
Julie Johnson State House, District 115
Fred Taylor Mayor, Missouri City
Lina Hidalgo County Judge, Harris County
Lewis Conway Jr Austin City Council, District 1
Kay Brown-Patrick DeSoto City Council, Place 2
Candice Quarles DeSoto City Council, Place 6
Eric Stoltz El Paso City Council, District 6
Shaunte Allen Glenn Heights City Council

 

Vermont

Christine Hallquist Governor

 

Washington

Pramila Jayapal U.S. House, District 7
Kim Schrier U.S. House, District 8
Sarah Smith U.S. House, District 9
Adam Smith U.S. House, District 9
Joe Nguyen State Senate, District 34
Rebecca Saldana State Senate, District 37
Mona Das State Senate, District 47
Mia Su Ling Gregerson State House, District 33
Daron Morris King County Prosecutor

 

West Virginia

Richard Ojeda U.S. House, District 3
William Ihlenfeld State Senate, District 1
Simon Haurgus State Senate, District 3
Rich Lindsay State Senate, District 8
Bob Beach State Senate, District 13
Stephanie Zucker State Senate, District 14
Diane Magnone State House, District 1
Shawn Fluharty State House, District 3
Joe Canestraro State House, District 4
Lissa Lucas State House, District 7
David Bland State House, District 8
J. Morgan Leach State House, District 10
Brianne Solomon State House, District 14
Dakota Nelson State House, District 16
Sean Hornbuckle State House, District 16
Chad Lovejoy State House, District 17
Jeanette Rowsey State House, District 17
Karen Nance State House, District 18
Rodney Miller State House, District 23
Andrew Evans State House, District 28
Sandy Shaw State House, District 28
Mick Bates State House, District 30
Margaret Staggers State House, District 32
Renate Pore State House, District 35
James Robinette State House, District 35
Amanda Estep-Burton State House, District 36
Larry Rowe State House, District 36
Mike Pushkin State House, District 37
Tom Tull State House, District 38
Cindy Lavander-Bowe State House, District 42
Matthew Kerner State House, District 45
Tim Miley State House, District 48
Mike Caputo State House, District 50
Linda Longstreth State House, District 50
Michael Angelucci State House, District 50
Barbara Evans Fleischauer State House, District 51
Rodney Pyles State House, District 51
Danielle Walker State House, District 51
John Williams State House, District 51
Evan Hansen State House, District 51
Isaac Sponaugle State House, District 55
Bibi Hahn State House, District 58
John Isner State House, District 59
Barby Frankenberry State House, District 64
Sammi Brown State House, District 65
David Dinges State House, District 66
Sara Anderson Monongalia County Board of Education
Amy Shuler Goodwin Mayor, Charleston
Caitlin Cook City Council, Charleston
Jennifer Pharr City Council, Charleston
Lewis Conway Jr City Council, Austin, District 1

 

Wisconsin

Tony Evers Governor
Mandela Barnes Lieutenant Governor
Sarah Godlewski Treasurer
Randy Bryce U.S. House, District 1
Gwen Moore U.S. House, District 4
Julie Henszey State Senate, District 5
Lori Hawkins State Senate, District 21
JoCasta Zamarripa State Assembly, District 8
Marisabel Cabrera State Assembly, District 9
Robyn Vining State Assembly, District 14
Gabriel Gomez State Assembly, District 21
Liz Sumner State Assembly, District 23
Emily Siegrist State Assembly, District 24
Jennifer Estrada State Assembly, District 25
Rebecca Clarke State Assembly, District 26
Kim Butler State Assembly, District 28
Chris Rahlf State Assembly, District 60
Gina Walkington State Assembly, District 61
Earnell Lucas Sheriff, Milwaukee County
Nikiya Dodd Milwaukee Common Council, District 5