New York Working Families Party Endorsements

2016 Endorsements

U.S. Congress

Congressional District 1 Anna Throne-Holst
Congressional District 2 DuWayne Gregory
Congressional District 6 Grace Meng
Congressional District 7 Nydia Velazquez
Congressional District 8 Hakeem Jeffries
Congressional District 9 Yvette Clarke
Congressional District 10 Jerrold Nadler
Congressional District 11 Richard Reichard
Congressional District 12 Carolyn Maloney
Congressional District 14 Joseph Crowley
Congressional District 15 Jose Serrano
Congressional District 16 Eliot Engel
Congressional District 17 Nita Lowey
Congressional District 18 Sean Patrick Maloney
Congressional District 19 Zephyr Teachout
Congressional District 20 Paul Tonko
Congressional District 21 Mike Derrick
Congressional District 22 Kim Myers
Congressional District 23 John Plumb
Congressional District 24 Colleen Deacon
Congressional District 25 Louise Slaughter
Congressional District 26 Brian Higgins
Congressional District 27 Diana Kastenbaum

 

State Assembly

State Assemblymember – 1st District Fred W Thiele, Jr.
State Assemblymember – 4th District Steven Englebright
State Assemblymember – 6th District Philip Ramos
State Assemblymember – 10th District Edwin Perez
State Assemblymember – 11th District Kimberly Jean-Pierre
State Assemblymember – 13th District Charles D. Lavine
State Assemblymember – 14th District Michael F. Reid
State Assemblymember – 15th District Dean E. Hart
State Assemblymember – 16th District Anthony Durso
State Assemblymember – 17th District Matthew W. Malin
State Assemblymember – 19th District Gary B. Port
State Assemblymember – 20th District Anthony P. Eramo
State Assemblymember – 22nd District Michaelle C. Solages
State Assemblymember – 23rd District Stacey G. Pheffer Amato
State Assemblymember – 25th District Nily D. Rozic
State Assemblymember – 26th District Edward C. Braunstein
State Assemblymember – 28th District Andrew D. Hevesi
State Assemblymember – 29th District Alicia L. Hyndman
State Assemblymember – 31st District Michele Titus
State Assemblymember – 36th District Aravella Simotas
State Assemblymember – 37th District Catherine T. Nolan
State Assemblymember – 39th District Francisco P. Moya
State Assemblymember – 40th District Ronald T. Kim
State Assemblymember – 41st District Helene E. Weinstein
State Assemblymember – 43rd District Diana Richardson
State Assemblymember – 44th District Robert C. Carroll
State Assemblymember – 45th District Steven Cymbrowitz
State Assemblymember – 46th District Pamela Harris
State Assemblymember – 47th District William Colton
State Assemblymember – 49th District Peter J. Abbate Jr.
State Assemblymember – 52nd District Jo Anne Simon
State Assemblymember – 53rd District Maritza Davila
State Assemblymember – 55th District Latrice M. Walker
State Assemblymember – 56th District Tremaine S. Wright
State Assemblymember – 57th District Walter T. Mosley
State Assemblymember – 58th District N. Nick Perry
State Assemblymember – 59th District Jaime R. Williams
State Assemblymember – 65th District Yuh-Line Niou
State Assemblymember – 66th District Deborah J. Glick
State Assemblymember – 67th District Linda B. Rosenthal
State Assemblymember – 73rd District Dan Quart
State Assemblymember – 74th District Brian Kavanagh
State Assemblymember – 75th District Richard N. Gottfried
State Assemblymember – 76th District Rebecca Seawright
State Assemblymember – 77th District Latoya Joyner
State Assemblymember – 78th District Jose Rivera
State Assemblymember – 79th District Michael A. Blake
State Assemblymember – 81st District Jeffrey Dinowitz
State Assemblymember – 83rd District Carl Heastie
State Assemblymember – 86th District Victor M. Pichardo
State Assemblymember – 87th District Luis R. Sepulveda
State Assemblymember – 88th District Amy R. Paulin
State Assemblymember – 89th District J. Gary Pretlow
State Assemblymember – 90th District Shelley B. Mayer
State Assemblymember – 91st District Steven Otis
State Assemblymember – 92nd District Thomas J. Abinanti
State Assemblymember – 93rd District David Buchwald
State Assemblymember – 94th District Brian M. Higbie
State Assemblymember – 95th District Sandra Galef
State Assemblymember – 96th District Kenneth P. Zebrowski
State Assemblymember – 97th District Ellen C. Jaffee
State Assemblymember – 99th District James G. Skoufis
State Assemblymember – 100th District Aileen M. Gunther
State Assemblymember – 101st District Arlene Garbett Feldmeier
State Assemblymember – 103rd District Kevin A. Cahill
State Assemblymember – 104th District Frank Skartados
State Assemblymember – 105th District Joseph Torres
State Assemblymember – 106th District Didi Barrett
State Assemblymember – 109th District Patricia A. Fahy
State Assemblymember – 110th District Phillip G. Steck
State Assemblymember – 111th District Angelo L. Santabarbara
State Assemblymember – 115th District D. Billy Jones
State Assemblymember – 116th District Addie Jenne Russell
State Assemblymember – 119th District Anthony J. Brindisi
State Assemblymember – 123rd District Donna A. Lupardo
State Assemblymember – 124th District Bill Batrowny
State Assemblymember – 125th District Barbara S. Lifton
State Assemblymember – 126th District Diane M. Dwire
State Assemblymember – 127th District Albert A. Stirpe Jr
State Assemblymember – 128th District Pamela Jo Hunter
State Assemblymember – 129th District William B. Magnarelli
State Assemblymember – 133rd District Barbara A. Baer
State Assemblymember – 138th District Harry B. Bronson
State Assemblymember – 141st District Crystal D. Peoples
State Assemblymember – 143rd District Monica P. Wallace
State Assemblymember – 145th District John D. Ceretto
State Assemblymember – 146th District Steven G. Meyer
State Assemblymember – 149th District Sean M. Ryan
State Assemblymember – 150th District Jason A. Perdue

 

State Senate

State Senator – 2nd District Peter N Magistrale
State Senator – 3rd District John M DeVito, Jr
State Senator – 5th District James F. Gaughran
State Senator – 6th District Ryan E. Cronin
State Senator – 7th District Adam M. Haber
State Senator – 8th District John E. Brooks
State Senator – 9th District Todd D. Kaminsky
State Senator – 10th District James Sanders Jr.
State Senator – 12th District Michael Gianaris
State Senator – 13th District Jose Peralta
State Senator – 14th District Leroy G. Comrie Jr
State Senator – 15th District Joseph P. Addabbo, Jr.
State Senator – 16th District Toby Ann Stavisky
State Senator – 19th District Roxanne J. Persaud
State Senator – 20th District Jesse E. Hamilton
State Senator – 21st District Kevin S. Parker
State Senator – 25th District Velmanette Montgomery
State Senator – 26th District Daniel Squadron
State Senator – 27th District Brad M. Hoylman
State Senator – 28th District Liz Krueger
State Senator – 29th District Jose M. Serrano
State Senator – 30th District Bill Perkins
State Senator – 33rd District J. Gustavo Rivera
State Senator – 35th District Andrea Stewart-Cousins
State Senator – 36th District Jamaal T. Bailey
State Senator – 37th District George S. Latimer
State Senator – 39th District Christopher W. Eachus
State Senator – 40th District Alison Boak
State Senator – 41st District Terry Gipson
State Senator – 43rd District Shaun Francis
State Senator – 44th District Neil D. Breslin
State Senator – 46th District Sara K. Niccoli
State Senator – 49th District Chad Putman
State Senator – 51st District Jermaine Bagnall-Graham
State Senator – 52nd District Sharon Y. Ball
State Senator – 54th District Kenan S. Baldridge
State Senator – 55th District Steven M. Glickman
State Senator – 56th District Ann C. Lewis
State Senator – 57th District Lee Hyson
State Senator – 58th District Leslie Danks Burke
State Senator – 60th District Amber A. Small
State Senator – 61st District Thomas A. Loughran
State Senator – 63rd District Timothy M. Kennedy

 

Local Races:

 

Albany County

District Attorney, Albany County P. David Soares
County Court Judge, Albany County William A. Carter
Town Council, Town of Bethlehem Giles C. Wagoner
City Court Judge, Albany James E. Long

 

Bronx County

New York City Councilmember – 17th District Rafael Salamanca Jr

 

Broome County

County Executive, Broome County Jason T. Garnar
County Legislator, Broome County – 11th District Marcia L. Grippen
County Legislator, Broome County – 14th District Mary Kaminsky
County Legislator, Broome County – 7th District Larry Coppola
Councilman, City of Binghamton, 7th District Justin K. MacGregor
Village Trustee, Johnson City Robert H. Reynolds

 

Cattaraugus County

Mayor, City of Salamanca Ronald S. Ball
Alderman, City of Salamanca – Ward 5 Janet L. Koch

 

Chautauqua County

District Attorney, Chautauqua County, Patrick E. Swanson
Family Court Judge, Chautaugua County Sally A. Jaroszynski
Village Trustee, Fredonia Catherine E. Creeley

 

Clinton County

County Legislator, Clinton County – Area 4 Simon L. Conroy
County Court Judge, Clinton County – 4th Judicial District Keith M. Bruno
Surrogate Court Judge, Clinton County Catherine M. Paul
Mayor, City of Plattsburgh Colin Read
City Councilor, City of Plattsburgh – Ward 1 Rachelle C. Armstrong
City Councilor, City of Plattsburgh – Ward 2 Michael Kelly
City Councilor, City of Plattsburgh – Ward 6 Joshua Adam Kretser
Town Councilperson, Town of Plattsburgh Barbara E. Hebert

 

Cortland County

District Attorney, Cortland County Mark D. Suben

 

Dutchess County

City Council Member, City of Poughkeepsie – 8th Ward Matthew Michael McNamara

 

Erie County

District Attorney, Erie County John J. Flynn
Councilman, Town of Cheektowaga Dennis A. Smith Jr.
Councilman, Town of Clarence Timothy A. Tryjankowski
Councilman, Town of Tonawanda William C. Conrad III
Town Justice, Town of Colden Martin McMahon
Town Justice, Town of Evans Dennis P. Glascott
Town Justice, Town of Wheatfield Rodney Giove

 

Genesee County

Town Board Member, Town of Bergen Anne Marie Sapienza

 

Livingston County

District Attorney, Livingston County Gregory J. McCaffrey

 

Monroe County

County Clerk, Monroe County Adam J. Bello
County Court Judge, Monroe County Melissa L. Barrett
City Court Judge, City of Rochester Maija C. Dixon
Family Court Judge, Monroe County Maritza C. Buitrago
Supervisor, Town of Irondequoit David A. Seeley
Town Council, Town of Irondequoit Peter R. Wehner
Town Justice, Town of Brighton John A. Falk

 

Nassau County

Council Member, Town of Hempstead – 4th District Douglas P. Mayer
District Court Judge, Town of Hempstead – 2nd District Eileen J. Goggin
District Court Judge, Town of Hempstead – 2nd District Helen Voutsinas
Family Court Judge, County of Nassau Ayesha Keri Brantley
Family Court Judge, County of Nassau Conrad D. Singer
Family Court Judge, County of Nassau Ellen R. Greenberg
Family Court Judge, County of Nassau Stacy D. Bennett

 

Niagara County

District Attorney, Niagara County Caroline Ann Wojtaszek
Sheriff, Niagara County James R. Voutour
County Coroner, Niagara County, 1st Dwon Marcell Daniels
City Attorney, North Tonawanda Jeremy M. Schnurr
City Court Judge, North Tonawanda James A. Rizzo
Superintendent of Highways, Town of Lewiston David J. Trane
Town Justice, Town of Cambria Cheryl L. Shoop

 

Oneida County

County Court Judge, Oneida County Michael A. Arcuri

 

Onondaga County

County Court Judge, Onondaga County Jeff Leibo

 

Ontario County

County Court Judge, Ontario County Brian Dennis
County Court Judge, Ontario County William F. Kocher

 

Orange County

County Legislator, Orange County – 21st District Philip J. Canterino
Orange County Court Judge Steven W. Brockett

 

Putnam County

County Legislator, Putnam County – 6th District Jennifer M. Cassidy
Putnam County Court Judge Gina C. Capone

 

Rockland County

Rockland County Court Judge Howard Gerber
Rockland County Court Judge Kevin Russo
Town Councilmember, Town of Clarkstown Daniel Caprara
Town Justice, Town of Haverstraw, John K. Grant
Village Trustee, Village of Haverstraw Emily Dominguez
Village Trustee, Village of Haverstraw Joel Santana
Village Trustee, Village of Suffern Henry B. Sussman

 

Saratoga County

County Supervisor, Town of Clifton Park Margaret M. Catellier

 

Schenectady County

Village Trustee, Village of Scotia Gregg S. Zeman
Village Trustee, Village of Scotia Thomas A. Gifford

 

Suffolk County

Town Justice, Town of Southampton Andrea H Schiavoni
District Court Judge, Town of Babylon – 2nd District Toni A. Bean
Family Court Judge, County of Suffolk Martha L. Luft

 

Ulster County

Surrogate Court Judge, Ulster County Sharon Graff

 

Westchester County

County Legislator, Westchester County – 14th District Christine Anita Peters
Mayor, Village of Ossining Victoria P. Gearity
Town Council, Town/Village of Harrison Mark Jaffe
Town Justice, Town of Bedford David A. Menken
Village Trustee, Village of Croton Ann Gallelli
Village Trustee, Village of Croton Brian Pugh
Village Trustee, Village of Mamaroneck Leon A. Potok
Village Trustee, Village of Mamaroneck Victor M. Tafur
Village Trustee, Village of Ossining John Codman III
Village Trustee, Village of Ossining Rika Levin

 

State Supreme Court Races:

NY State Supreme Court, 8th Judicial District Grace Hanlon
NY State Supreme Court, 8th Judicial District Lynn Keane