Our 2019 Endorsements

The Working Families Party is proud to endorse the following candidates for federal, state, and local office in 2019. The Working Families Party endorsement is like a progressive seal of approval: it means these candidates can be counted on to fight for us on the issues that matter most, from fair funding of public schools and living wage jobs to ending mass incarceration and getting big money out of politics.

You can apply for the WFP endorsement in 2019 here, or nominate a candidate for the WFP endorsement here. (If you’re looking for our 2020 endorsement application, it is available here.)

Below is our current list of 2019 endorsed candidates across the nation — check back often as more are added.

Arizona

Carlos Garcia Councilmember, Phoenix, District 8

 

California

Chesa Boudin San Francisco District Attorney

 

Colorado

Harriet Hall Arvada Mayor
Juan Marco Aurora City Council, Ward 4
Alison Coombs Aurora City Council, Ward 5
Bryan Lindstrom Aurora City Council, Ward 6
Martha Lugo Aurora City Council, At-Large
Leanne Wheeler Aurora City Council, At-Large
Omar Montgomery Aurora Mayor
Luz E. Molina Commerce City City Council, At-Large
Steve Douglad Commerce City, Mayor
Radhika Nath Denver School Board, District 1
Brad Laurvick Denver School Board, District 5
Tay Anderson Denver School Board At-Large
Michal Rosenoer Edgewater City Council, At-Large
John Stone Englewood City Council, At-Large
Tommy Butler Greeley City Council, Ward 1
Joan Chavez Lee Jefferson County School Board, RE 1
Stephanie Schooley Jefferson County School Board, RE 3
Kyra deGruy Lakewood City Council, Ward 1
Henry Hollender Lakewood City Council, Ward 3
Dana Gutwein Lakewood City Coucil, Ward 5
Julia Marvin Thornton City Council, Ward 2
Jessica Troy Thornton City Council, Ward 3
Sheela Mahnke Westminster City Council, At-Large
Anita Seitz Westminster City Council, At-Large

 

Connecticut

Rick Lopes State House, State of Connecticut, District 6
Josh Balter State House, State of Connecticut, District 99
Amina Brown Bridgeport Board of Education
Cynthia Torres Bridgeport City Council District 132
Kyle Langan Bridgeport City Council District 132
Marilyn Moore Bridgeport Mayor
Dasha Spell Bridgeport Board of Education
Eric Stewart-Alicia Bridgeport Board of Education
Anthony Mangiafico Middletown Common Council
Shanay Fulton Middletown Planning & Zoning Commission
Toni Harp New Haven Mayor
Kate Conetta Danbury Board of Education
Joseph DaSilva Danbury Board of Education
Joseph Britton Danbury Board of education
Andrea Gartner Danbury City Clerk
Wilson Hernandez Danbury City Council At Large
Helena Abrantes Danbury City Council At Large
Anjali Illescas Danbury City Council at-large
Timothy Gaburungyi Danbury City Council At-large
Roberto Lopes Alves Danbury City Council At-large
Frank Salvatore Jr. Danbury City Council At-large
Kirsten Kovacs-Hardy Danbury City Council District 2
Mary Consoli Danbury City Council District 3
Paul Rotello Danbury City Council District 6
Dennis Perkins Danbury City Council Ward 1
George O’Loughlin Danbury City Council Ward 1
Elvis Novas Danbury City Council Ward 2
Farley Santos Danbury City Council Ward 4
Richard Molinaro Danbury City Council Ward 7
Fidel Hombra Danbury City Council Ward 7
Kate Johnson Danbury City Treasurer
Helena Abrantes Danbury Common Council At-large
Carolyn Thibodeau Danbury Common Council Ward 3
Fidel Hombra Danbury Common Council Ward 7
Emil Coladarci Danbury Constable
Chris Setaro Danbury Mayor
Theodore Haddad Danbury Zoning Commission
Candace Milligan Danbury Zoning Commission
Ryan Hawley Danbury Zoning Commission
Ryan Hawley Danbury Zoning Commission
Rolando Castro Danbury Zoning Commission
Henry Hall Danbury Zoning Commission
Sidney Almeida Danbury Zoning Commission
Nelson Merchan Jr. Danbury Zoning Commission Alternate
Nancy Lefkowitz Fairfield Selectperson
Sharon Pistilli Fairfield RTM District 3
Matthew Jacobs Fairfield RTM District 3
Jennifer Maxon-Kennelly Fairfield Board of education
Scott Nickel Fairfield RTM District 3
Laurie Sweet Hamden Town Council At-large
Rhonda Caldwell Hamden Town Council At-large
Josh Michtom Hartford City Council
Moise Laurent Hartford City Council
Wildaliz Bermudez Hartford City Council
Krystle Blake Meriden Council Area 3
Bobby Knoll Peterson Middletown Common Council
Darnell Ford Middletown Common Council
Ed Mckeon Middletown Common Council
Gene Nocera Middletown Common Council
Christopher Porcher New Britain Mayor
Diane Leja New Britain Board of Education
Nathan Simpson New Britain Board of Assessment Appeals
Richard Lacourciere New Britain Alder, Ward 1
Francisco Santiago New Britain Alder Ward 5
Chris Anderson New Britain Alder at-large
Emmanual Sanchez New Britain Alder at-large
Richard Reyes New Britain Alder at-large
Katie Breslin New Britain Alder At Large
Charles Decker New Haven Alder Ward 9
Eli Sabin New Haven Alder Ward 1
Ellen Cupo New Haven Alder Ward 8
Renee Haywood New Haven Alder ward 11
Jill Marks New Haven Alder Ward 28
Evette Hamilton New Haven Alder Ward 24
Michael B. Smart New Haven City Clerk
Lee Cornish-Muller New London Board of Education
Jeffrey Hart New London Board of Education
Reona Dyess New London Board of Education
James Burke New London City Council
Michael Passero New London City Council
Kevin Booker Jr. New London City Council at-large
Regina Mosley New London Mayor
Barbara Smyth Norwalk Common Council At-Large
Colin Hosten Norwalk Common Council At-large
Darlene Young Norwalk Common Council District B
George Theodoridis Norwalk Common Council District C
George Tsiranides Norwalk Common Council District D
Godfrey Azima Norwalk Board of Education District A
Greg Burnett Sr. Norwalk Common Council At-large
Harry Rilling Norwalk Mayor
James Page Norwalk Common Council District D
John Kydes Norwalk Common Council District C
Kadeem Roberts Norwalk Common Council District A
Michele Sweeney Norwalk Commissioner Third Taxing District
Diana Carpio Norwalk Board of Education District C
Erica DePalma Norwalk Board of Education District D
Manny Langella Norwalk Common Council At-large
Nicholas Sacchinelli Norwalk Common Council At-large
Thomas Livingston Norwalk Common Council District E
David Heuvelman Norwalk Common Council District A
Lisa Shanahan Norwalk Common Council District E
Janée Woods Weber West Hartford Town Council

 

Georgia

Erica Clemmons Dean East Point City Council, Ward D

 

Illinois

Susan Sadlowski Garza Alderperson, City of Chicago, 10th Ward
Rafael Yanez Alderperson, City of Chicago, 15th Ward
Jeanette Taylor Alderperson, City of Chicago, 20th Ward
Michael Rodriguez Alderperson, City of Chicago, 22nd Ward
Michael Rodriguez Alderperson, City of Chicago, 22nd Ward
Byron Sigcho-Lopez Alderperson, City of Chicago, 25th Ward
Andre Vasquez Alderperson, City of Chicago, 40th Ward
Carlos Ramirez-Rosa Alderperson, City of Chicago, 35th Ward
Erika Wozniak Francis Alderperson, City of Chicago, 46th Ward
Matt Martin Alderperson, City of Chicago, 47th Ward
Maria Hadden Alderperson, City of Chicago, 49th Ward

 

Indiana

Crystal Payne-Pucket Councilmember, Indianapolis, D. 5
Rena Allen Councilmember, Indianapolis, D. 14

 

Iowa

Rachel Junck Ames City Council, Ward 4
Chelsea Chism-Vargas Des Moines City Council, Ward 4
Marlu Abarca Des Moines City Council, At Large

 

Louisiana

Debbie Hollis State of Louisiana, State Senate, District 37
Kyle Green Jr. Louisiana State House, District 83
Kyle Green Sr. Jefferson Parish Council, District 3
Charles Jean Jr. Sheriff, E. Baton Rouge Parish
Andrew Charles Lodriguss Parish Council, Jefferson Parish, District 1

 

Massachusetts

Ayanna Pressley (2020) U.S. House, State of Massachusetts, District 7

 

Michigan

Rashida Tlaib (2020) U.S. House, State of Michigan, District 13
Alejandra St. Gullen Boston City Council At Large
Liz Breadon Boston City Council, District 9

 

Minnesota

Ilhan Omar (2020) U.S. House, State of Minnesota, District 5

 

Missouri

Lesley McSpadden Councilmember, Ferguson
Rita Days St. Louis County Council District 1
Kelli Dunaway St. Louis County Council District 2
Megan Green President of the Board of Alderman, St. Louis

 

New Mexico

Maggie Toulouse Oliver (2020) U.S. Senate, State of New Mexico

 

New York

View the full list of NYWFP endorsements here.

 

North Carolina

Jillian Johnson Durham City Council At Large

 

Ohio

Liliana Baiman City Council, City of Columbus

 

Oregon

Emma Lugo Oregon City School Board #6
Pamela White Oregon City School Board #7
Chelsea King Martin West-Linn Wilsonville School Board #2
Jordan Ferris West-Linn Wilsonville School Board #4
Libra Forde North Clackamas School Board #3
Steven Hanson Port of Columbia County
Gordon Lafer Eugene (4J) School Board #4
Martina Shabram Eugene (4J) School Board #5
Deanna Chappell Becher Eugene (4J) School Board #7
Lisa Fragala Lane Community College Board #7
Todd Mann Springfield School Board #1
Chris Wig Willamalane Parks & Recreation District
Tony Lapiz Linn-Benton Community College Board #6-7
Michael Thomson Greater Albany School Board #3
Raul Marquez Guerrero Salem-Keizer School Board #2
David Salinas Salem-Keizer School Board #4
Ricardo Ruiz Reynolds School Board #5
Ana Isabel Gonzalez Reynolds School Board #6
Yesenia Delgado Reynolds School Board #7
Sahar Yarjani Muranovic David Douglas School Board #4
Sumitra Chhetri Centennial School Board #3
Amanda Beach Gresham-Barlow School Board #7
Shanice Clarke Portland Public Schools #2
Michelle DePass Portland Public Schools #2
Michael Sonnleitner Portland Community College Board #3
Andrew Speer Mount Hood Community College Board #3
Kenney Polson Mount Hood Community College Board #5
Courtney Helstein Mount Hood Community College Board #6
Alex Diaz Rios Portland Community College Board #7
See Eun Kim Hillsboro School Board #4
Lisa Allen Hillsboro School Board #5
Yadira Martinez Hillsboro School Board #7
Gimena Olguin Tigard-Tualatin School Board #2
Narce Rodriguez Forest Grove School Board #5
Ashley Hartmeier Tualatin Hills Parks & Rec District #3
Heidi Edwards Tualatin Hills Parks & Rec District #4
Tya Ping Tualatin Hills Parks & Rec District #5

 

Pennsylvania

Kendra Brooks City Council, City of Philadelphia, At-Large
Nicolas O’Rourke City Council, City of Philadelphia, At-Large
Pamela K. Williams State House, State of Pennsylvania, District 190
Jim Moreno District Attorney, Lehigh County
Michael Morrill County Commissioner, Berks County
Monica Taylor Delaware County Council, Delaware County
Jim Kenney Mayor, City of Philadelphia
Kenyatta Johnson Philadelphia City Council, District 2
Curits Jones Philadelphia City Council, District 4
Maria Quinones Sanchez Philadelphia City Council, District 7
Helen Gym City Council, City of Philadelphia, At-Large
Isaiah Thomas City Council, City of Philadelphia, At-Large
Sandra Dungee Glenn City Council, City of Philadelphia, At-Large
Adrian Rivera-Reyes City Council, City of Philadelphia, At-Large
Erika Almirón City Council, City of Philadelphia, At-Large
Omar Sabir City Commissioner, City of Philadelphia
Lisa Deeley City Commissioner, City of Philadelphia

 

Rhode Island

June Speakman State House, State of Rhode Island, District 68

 

Tennessee

Tami Sawyer Mayor, Memphis
Gicola Lane Nashville Metro Council, At-Large

 

Texas

Jessica Cisneros U.S House, District 28
Stephen Mason Mayor, Cedar Hill
Deborah Peoples Mayor,Fort Worth
Sheena Morgan Mayor, Glenn Heights
Celia Morgan Councilmember, Arlington
Tartisha Hill Councilmember, Balch Springs
Victor Gonzalez Councilmember, Cedar Hill
Giovannie Valderas Councilmember, Dallas, District 1
Davante Peters Councilmember, Dallas, District 3
Keyaira Saunders Councilmember, Dallas, District 4
D’Andrala Alexander Councilmember, Dallas, District 10
Phillip Kingston Councilmember, Dallas, District 14
Dinah Marks Councilmember, DeSoto
Michael Matos Councilmember, Fort Worth, District 7
Racheal Hill Councilmember, Lancaster
Carma Morgan ISD Trustee, Cedar Hill, Place 2
Aisha Ojha HEB ISD Board of Trustees
Adam Bazaldua Dallas City Council, District 7
Dorothy Patterson Mesquite City Council
Paige Dixon Texas State House, District 67
Jasmine Crockett Texas State House, District 100

 

Virginia

Sally Hudson Virginia House of Delegates, District 57
Justin Hannah Sheriff, Loudon County
Josh King Sheriff, Prince William County
Michael Payne Charlottesville City Council

 

West Virginia

Rachel Fetty Morgantown City Council, 1st Ward
Bill Kaweicki Morgantown City Council, 2nd Ward
Zack Cruze Morgantown City Council, 3rd Ward
Jenny Selin Morgantown City Council, 4th Ward
Ron Dulaney Morgantown City Council, 5th Ward
Dave Harshbarger Morgantown City Council, 6th Ward
Barry Wendell Morgantown City Council, 7th Ward

 

Washington

Senayet Negusse SeaTac City Council
Awale Farah Kent City Council, Position 7
Tammy Morales Seattle City Council, South
Takele Gobena SeaTac City Council
Damiana Merryweather SeaTac City Council
Mohammed Egal SeaTac City Council

 

Wisconsin

Lisa Neubauer State Supreme Court
Bob Peterson Board of School Directors, Milwaukee County, At-Large
Marva Gill Herndon Board of School Directors, Milwaukee County, District 1
Erika Siemsen Board of School Directors, Milwaukee County, District 2
Sequanna Taylor Board of School Directors, Milwaukee County, District 3
Megan O’Halloran Board of School Directors, Milwaukee County, District 8